LOKMAN KOÇASLAN OTOMOTİV, MAN

ikinciyeni’den Aldığım Aracı İade Edebilir Miyim?

“Hemen Al” ya da “Açık Artırma” seçenekleri ile satın aldığınız aracı teslim aldıktan sonraki 14 gün içerisinde, ekspertiz raporunda belirtilen hasar ya da kusurlardan farklı bir bulguyla karşılaşırsanız garanti kapsamında iade etmeniz mümkündür. Bunun için aracı 500 kilometreden fazla kullanmamış olmanız gerekir.

ikinciyeni’den satın aldığınız araçlar, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’te belirtilen şartlar dahilinde garantimiz altındadır. Araç içinde ve dışında görülebilir ya da tespit edilebilir hasar, arıza ve/veya sorunları araç teslimi esnasında kontrol etmeniz ve araç teslim tutanağında yazılı olarak belirtmeniz gerekir. Teslim formunda belirtilmeyen konular, iade kapsamında değerlendirilmeyecektir.

ikinciyeni’den Satın Alınan Aracın İade ve Garanti Prosedürü Nasıl İşler?


 • Alıcı; aracı kendi adına tescil ve teslim edildiğinde araç içinde ve dışında görülebilir ya da tespit edilebilir hasar, arıza ve sorunları araç teslim tutanağında belirtmelidir. Bu istisna dışında alıcı, teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde ve 500 kilometreyi aşmadan aracı kontrol ve muayene etmekle yükümlüdür. Başkası adına alınan araçlarda ise iade süreci, aracın tescil edildiği kişi üzerinden yapılmaktadır.
 • Araçta, ekspertiz raporunda yer almayan arıza ya da sorunun bulunması durumunda alıcı; arıza ya da sorunu, aracın adına tescil edilerek kendisine teslim edildiği tarihten itibaren 14 gün içerisinde ve 500 kilometreyi aşmadan Çelik Motor’a yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür.
 • Belirtilen süreler ve kilometre sınırı içerisinde Çelik Motor’a ulaşacak şekilde yazılı olarak bildirilmeyen arıza ya da sorunlar olması durumunda Çelik Motor’un iade yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 • Blok muafiyeti ile ilgili mevzuat kapsamında yapılan bakımlardan dolayı yetkili servisin onarım işlemini garanti kapsamında değerlendirmemesi durumunda alıcının veya alıcının ilgili aracı satmış olduğu 3. kişinin, yetkili servisin ilgili araca işbu sebepten dolayı garanti kapsamında işlem yapmadığını gösterir antetli yazısını, bu yazının temin edilememesi halinde ilgili servisin durumu belirttiği e-posta çıktısını, bu belge ile birlikte yetkili servisin onarım faturası ve tarafımızca sürecin takibi için istenen vekâletnameyi sunması halinde, ilgili fatura tutarının ödemesi ikinciyeni tarafından yapılır.
 • Alıcı, aracı Çelik Motor’un teslimat noktalarımız sayfasında bulunan teslimat noktalarımızdan birine iade etmelidir.
 • Olağan kullanımdan kaynaklanan eskimeler hariç araçta hasarların oluşmuşması durumunda, Çelik Motor aracı iade almakla yükümlü değildir.
 • İade alım yükümlülüğü, ikinciyeni’den alınan aracın el değiştirmesi ya da satılması durumunda geçerli değildir. Yani ikinciyeni üzerinden aldığınız aracı başkasına satarsanız ya da tescil ederseniz ikinciyeni’ye iade edemezsiniz.
 • Başkası adına yapılan alımlarda iade alım yükümlülüğü ve tüm iade süreci, aracın tescil edildiği kullanıcı kaydı üzerinden yapılır. Aracın tescil edilen kullanıcıdan başka birine satılması ya da el değiştirmesi durumunda Çelik Motor, aracı iade almakla yükümlü değildir.
 • Satın alınan araçla ilgili iade dışındaki diğer başvuru ve garanti talepleri, Çelik Motor tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde değerlendirilerek işleme alınır.

ikinciyeni’den Satın Alınan Araç İçin İade Yerine Değer Kaybının Tazminini İsteyebilir miyim?


Aracı iade etmek yerine, oluşan değer kaybından dolayı tazminat talep edebilirsiniz. Bu talepte bulunabilmeniz için şu şartların mevcut olması gerekir:

 • Araçta TSE onaylı ekspertiz raporunda belirtilenlerden farklı bir durum mevcut olmalıdır.
 • Aracı 14 günden ve 500 kilometreden fazla kullanmamış olmalısınız.
 • Bu farklı durumu 14 gün içinde bize bildirmelisiniz ve aynı süre içinde değer kaybı tazmini talebinde bulunmalısınız.

Talebiniz ikinciyeni tarafından incelenecek ve yukarıda belirtilen tüm koşulların oluştuğu anlaşılırsa değer kaybı tazminine yönelik işlemler başlatılacaktır. Unutulmaması gereken bir nokta ise TRAMER ve sigortam360 gibi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından kayıt altına alınan konuların sorgulanması ile anlaşılabilen eksiklik ve hasarlardan ikinciyeni sorumlu olmamaktadır. Bu sorgulamalarla görülebilecek durumlar, değer kaybı tazmini taleplerine konu edilemez.

ikinciyeni’de Daha Önce Satılan Bir Araç Tekrar “Açık Artırma” ya da “Hemen Al” Araçları İçinde Olabilir mi?

Daha önce “Açık Artırma” ya da “Hemen Al” yolu ile satışa çıkmış ve satılmış bir aracı yeniden açık artırma listeleri ya da Hemen Al araçları içinde görüyorsanız bunun dört nedeni olabilir:

 • Alıcı tamamen kendi isteği ile satın alma işlemini iptal etmiştir. Bu durumda provizyon bedeli olarak bloke edilen tutar, ikinciyeni tarafından tahsil edilmiş ve araç, satıcı tarafından yeniden satışa sunulmuştur.
 • Alıcı, iade garantisi kapsamında aracı iade etmiş ve parasını geri almıştır. Bu durumda da araç yeniden satışa sunulabilir.
 • Alıcı, ikinciyeni üzerinden satın aldığı aracı bu kez “satıcı” sıfatıyla yeniden satışa çıkarmış olabilir.
 • “Açık Artırma” yönteminde aracın minimum fiyatı geçilmediyse ya da “Hemen Al” yönteminde aracın belirlenen fiyatı ödenmediyse satıcı, aracı tekrar satışa çıkarmış olabilir.

Bu dört durum dışında ikinciyeni, noter işlemleri tamamlanmış hiçbir aracı yeniden satışa çıkarmaz.

Tüm fiyatlara KDV dahildir.