LOKMAN KOÇASLAN OTOMOTİV, MAN

Kolay Satın Alma Süreci Nedir?

Anadolu Grubu güvencesiyle ikinci el araçları online olarak satın alabilmenizi sağlayan ikinciyeni, “Kolay Satış Sistemi” ile ihale ve noter gibi süreçleri takip etmenize yardımcı olur.

ikinciyeni’den Nasıl Araç Alırım?

ikinciyeni’den Açık Artırma veya Hemen Al yöntemleriyle araç alabilirsiniz. Açık Artırma yönteminde satışa çıkan araca en yüksek teklifi vermeniz gerekir. Hemen Al yöntemindeyse satıcının talep ettiği tutarı ilk siz vermelisiniz. ikinciyeni ile satın almaya hak kazandığınız araca dair noter, ödeme, plaka değişikliği ve lojistik gibi tüm hizmetleri yönetmenizi sağlayan “Kolay Satış Sistemi”inde işlemler şu sıra ile ilerler:

 • Size özel hesap sayfasındaki "Aldıklarım" bağlantısına tıklayıp satış işlemlerine başlayabilirsiniz.
 • İlk olarak ödeme işlemlerini sonlandırmanız gerekir. Ödemeleri; nakit, kredi kartı ve kredi gibi seçeneklerle yapmanız mümkündür. Ayrıca birden fazla ödeme yöntemini aynı anda kullanabilirsiniz. Örneğin ödemenin bir kısmını nakit, bir kısmını ise kredi kartı ile yapabilirsiniz.
 • Nakit ve kredi kartı ile yapılacak ödemeleri, aracı kazandıktan sonra 1 iş günü içerisinde yapmanız gerekir. Kredi ile ödeme yapacaksanız, Müşteri Hizmetleri ekibimize ulaşarak ödemelerinizi tamamlamak için ek süre talebinde bulunabilirsiniz. Ek süre onayı satıcının onayı ile uygulanır.
 • Kredi kartıyla yapılan ödemelerde %2,69 oranında kredi kartı komisyonu farkı doğar.
 • Noter işlemlerini de yine “Kolay Satış Sistemi” aracılığı ile görüntülemeniz mümkündür. Fatura adresinizi bu sayfada girmeniz istenecektir. Plaka değişikliği taleplerinizi de buradan yapabilirsiniz.
 • Son sayfa, teslimat seçeneklerine dairdir. Buradan istediğiniz teslim şeklini seçebilir, dilerseniz aracı bulunduğu yerden kendiniz teslim alabilir, dilerseniz Lojistik hizmetimiz ile kapınıza kadar getirmemizi talep edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi içinLojistik başlığını inceleyebilirsiniz. Lojistik taleplerinizi ise hesabınıza girip “Lojistiklerim” başlıklı sayfadan takip edebilmeniz mümkün.

Satış ve Devir İşlemleri Ne Kadar Sürer?

“Açık Artırma” ya da “Hemen Al” yöntemiyle araç satın almaya hak kazanıp ertesi gün saat 10:00’a kadar ödemeyi gerçekleştirir ve gerekli tüm belgeleri bize ulaştırırsanız, bir gün sonra satış işlemleri tamamlanabilir. Özel durumu olan araçlarda satış gün süresi ayrıca değişiklik gösterebilir.Listelenen araçların bilgilerinde belirtilmiştir.

Noter Ücreti ve Satış Hizmet Bedeli Ne Kadardır?

Noter ücreti ve satış işlemi hizmet bedeli 1.500 TL'dir. Bu tutar, ikinciyeni'ye ödediğiniz hizmet bedellerine dahil değildir. Ayrıca araç satış bedeline göre 7.900 TL ile 39.900 TL (ücretlere KDV dahildir) arasında değişen satış işlemi hizmet bedeli ödemeniz gerekir.

Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

 • Aracın eski plakası, ikinciyeni ekibi tarafından satış işlemi için notere teslim edilir.
 • Satış işlemleri tamamlandıktan sonra satış belgeleri, en geç bir sonraki iş günü size kargolanır.
 • ikinciyeni tarafından gönderilen kargo içerisinde yeni plaka için basım evrakı, ruhsat aslı, satış sözleşmesi aslı ve noter ödeme makbuzu bulunur.
 • Yeni plakanızı, plaka basım evrakı ile herhangi bir Şoförler Odası şubesinden almanız mümkündür.
 • Plakasız araçların trafiğe çıkması yasak olduğu için aracınızı teslim almaya gelirken mutlaka yeni plakanız ile gelmeniz gerekir.
 • Yasalar gereği, satın alınan aracın plaka kodu, ikamet ettiğiniz ilin plaka kodu ile aynı ise plaka değişikliği yapılamamaktadır.

“Açık Artırma” ya da “Hemen Al” ile Satın Alınan Araçlar İçin Kredi Nasıl Çekilir?

“Açık Artırma” ya da “Hemen Al” yöntemiyle satın almaya hak kazandığınız aracın ödemesini banka taşıt kredisi ile yapmanız mümkündür. Bu işlem için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Bankaya aracın ruhsat bilgilerini vermeniz gerekir. Ruhsatı 0850 224 4 222 numaralı çağrı merkezimizi arayarak ya da iletisim@ikinciyeni.com adresine e-posta göndererek talep edebilirsiniz.
 • Krediniz onaylandığında banka tarafından size bir “kredi onay” yazısı verilecektir. Bu onay yazısını ve banka imza sirkülerini, satış vekâletnamesi ile birlikte “Kolay Satış Sistemi”ne yüklemeniz gerekir.
 • Banka krediniz, araç satış bedelinin tamamını karşılamaya yetmiyorsa kalan kısmını nakit veya kredi kartı ödeme seçeneğini kullanarak tamamlayabilirsiniz. Bu ödemeyi de profil ekranı üzerinden kolayca yapabilirsiniz.
 • Banka kredilerinin işleyişi konusunda, ikinciyeni’nin hiçbir tasarruf hakkı ve yetkisi yoktur. Tüm işlemler, kredi için başvuran kişi ve banka arasında gerçekleşir.

ikinciyeni’de Kredi Kartı ile Araç Nasıl Alınır?

ikinciyeni’den nakit ve kredi yöntemlerine ek olarak kredi kartıyla da araç satın alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, “kredi kartı ile ödeme” seçeneğini seçerek ödeme yapılacak tutarı girmektir. Kredi kartı ödemelerinde %2,69 komisyon oranı alınmaktadır.

Alış Vekâletnamesi Nedir, Kimin Adına Almam Gerekir?

Tüm alış işlemlerinizi ekibimizin kısa süre içerisinde bitirebilmesi için araç almaya hak kazandıktan sonra ekibimiz adına vekaletname çıkarmanız gerekir. Noterden aldığınız vekaletnameyi, “Kolay Satış Sistemi” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

Kimin adına ve ne şekilde vekaletname çıkaracağınızı, “Açık Artırma” ya da “Hemen Al” yöntemiyle araç satın almaya hak kazandıktan sonra size gönderdiğimiz e-postanın içerisinde ve üyelik sayfanızda bulabilirsiniz. Size en yakın notere gidip bu bilgiler doğrultusunda bir alış vekâleti çıkarmanız ve üzerindeki yazı ile imzalar rahatlıkla okunabilir şekilde taratıp Kolay Satış Sistemi ekranından sistemimize yüklemeniz gerekir.

Bu vekâletname ile ikinciyeni yetkilileri sizin adınıza süreci yürütecek ve takip edip tamamlayacaktır. Tüm bu süreci üyelik sayfanızdan takip etmeniz mümkündür.

ikinciyeni’de Araç Ruhsatı ve Noter Satış Belgesi Nasıl İletilir?

Satın almış olduğunuz aracın noter satış belgesi ve ruhsatı gibi belgeler, sitemize üye olurken doldurduğunuz formda belirttiğiniz adrese kargo aracılığı ile gönderilir. Ayrıca araç satışına ilişkin belgelerin görsellerini üyelik sayfanızda da bulabilir ve çıktısını alarak aslı ya da “Aslı gibidir” damgasının istenmediği yerlerde kullanabilirsiniz.

ikinciyeni’de Farklı Bir Kullanıcı Adına Araç Alınabilir mi?

ikinciyeni üzerinden başka birisi adına açık artırmaya katılabilir ve hemen al üzerinden araç satın alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, aracı satın alacağınız kullanıcı adına bir alt hesap oluşturmaktır. Aracı kazandıktan sonra ödeme işlemlerini tamamlayana kadar alıcı bilgisini güncellemeniz mümkündür. Başkası adına tescil ettirdiğiniz aracın tüm detaylarına ve satış sürecine ait bilgilere “Kolay Satış Sistemi” üzerinden ulaşabilirsiniz.

ikinciyeni’de Trafik Sigortası İşlemleri Nasıl Yapılır?

Satın almaya hak kazandığınız aracın geçici tescil belgesi, noter satışı tamamlandıktan sonra üyelik sayfanıza yüklenecek ve erişilebilir olacaktır. Bu tescil belgesinin çıktısını alarak Zorunlu Trafik Sigortası işlemlerinizi başlatabilirsiniz.